Заседналият начин на живот е част от ежедневието на средностатистическия българин. Хората прекарват повече време пред екрана, за сметка на физическата активност и полезното хранене.
В тази статия ще научите какви биха могли да бъдат пречките за извършването на двигателната активност. Ще ви споделим и няколко съвета за справянето с тях.
Модерният начин на живот и неговото влияние върху двигателната активност
Все повече хора работят от уюта на дома си и пазаруват изцяло онлайн. Все пак, всичко, от което се нуждаете, е само на клик разстояние. За съжаление това води до обездвижване, повече хапване и часове пред екрана.
Да, ежедневието е наистина улеснено. Вечерята може да се поръча онлайн, пералнята да се пусне през телефона, а прахосмукачката робот да изчисти дома. Сметките също могат да се платят само с няколко клика. Макар и всичко това да улеснява задълженията, тези удобства ви правят по-мързеливи.

Кои са факторите, които възпрепятстват движението?
Двигателната активност е от голямо значение за здравето – физическото и психическо. Натоварените дни в офиса, зависимостта от технологии и липсата на време за вас самите водят до редица проблеми.
Все по-срещана е липсата на мотивация за тренировка и по-силното желание за прекарване на време в социалните мрежи. Причините за това могат да бъдат много, но ние ще обсъдим главните от тях.
Психологически фактори, които възпрепятстват движението
Движението е ключово за подобряване на здравето и поддържането му. Освен че се отразява добре на тялото, то влияе положително и на психическото здраве. При тренировка се повишава нивото на допамин. С негова помощ ще се чувствате по-мотивирани и продуктивни.
През последните години обаче се наблюдава спад във физическата активност както при младите, така и при по-възрастните. Причина за това са психологически фактори, които влияят негативно на решенията, емоциите и действията.
Нека разгледаме част от тях:
- Липса на мотивация – тя често се дължи на забързан, натоварен и стресиран начин на живот. Рутината и липсата на видими резултати от тренировките също може да допринесе за липсата на желание за движение.
- Страх от нараняване – страхът от контузия или нараняване може да бъде психологическата бариера, която да възпрепятства движението. Този страх може да е провокиран от предишна травма, която сте претърпели. Притеснението дали тялото ви е физически готово отново да тренира може да бъде значителна пречка.
- Чувство за неудобство при физическа активност – когато тренирате на обществено място, например във фитнеса, може у вас да се прояви чувство за неудобство или тревожност, че всички ви гледат. Притеснението, че някой ви оценява или сравнява с другите, е възможно да ви откаже от двигателната активност.
За да бъдат преодолени психологическите бариери, нашият съвет е да работите върху нагласите си върху здравословния начин на живот. За това може да ви помогнат инструкторите по пилатес реформър и Xbody в Social Studio. Те ще ви улеснят в изграждането на положителни навици.
Социални фактори, влияещи върху двигателната активност
Социалните фактори също оказват влияние върху психиката и вземането на решения. Те включват средата в която живеете, влиянието и мнението на близките и приятелите ви, както и цялостната ви нагласа към физическата активност.
Всички тези фактори, могат както да ви насърчат, така и да ви демотивират:

- Липса на безопасни места за спорт и разходки – липсата на удобно и безопасно място за спорт може да бъде огромно препятствие за много хора. Недостигът на паркове за разходки и бягане, отсъствието на велоалеи, дефицитът на спортни площадки, също може да намали желанието ви да сте по-активни физически.
- Липса на подкрепа от близките – ако планирате да започнете да спортувате, но роднини и приятели не вярват във вас и не ви подкрепят, това със сигурност ще ви демотивира. Съветът ни е да се обградите с позитивни и спортуващи хора, за да се почувствате подкрепени.
- Нагласата към физическата активност – начинът, по който вие самите възприемате спорта, също играе важна роля. Ако сте отгледани в семейство, в което винаги се е смятало, че физическата активност не е от първа необходимост, или просто сте на мнение, че сте възрастни за спорт, е нормално да имате нужда от време за да се пренастроите. Бъдете търпеливи със себе си.
Преди всичко е важно желанието ви за движение и правилната социална среда. Свързвайки движението с нещо позитивно, шансът да включите физически упражнения в ежедневието си е по-голям.
Здравословни проблеми като пречка за движението
Проблеми със здравословното състояние също създават пречки, когато става дума за двигателна активност. Понякога е добре да си почивате, с цел по-бързо възстановяване, но често се случва и да се прекали, което има обратен ефект.
Нека ви представим част от заболяванията, при които физическата активност може да бъде ограничена, но не и забранена:
- Хронични заболявания – при сърдечно-съдови заболявания, астма, артрит и епилепсия е възможно да се ограничат редовните тренировки, но не и да се спре движението изцяло. Съветът ни е да се доверите на преценката на лекар.
- Болки в ставите и мускулите – те могат да направят тренировките болезнени, но това не означава да се обездвижите. Обездвижването може да влоши проблемите, които вече имате.
- Ограничена подвижност – при скорошни операции, травми или дегенеративни заболявания, двигателната активност може да бъде непосилна за тялото. В такива случаи се препоръчват по-леки натоварвания, като разходки, пилатес реформър или плуване.
В случай че имате здравословни проблеми, преди всичко обърнете внимание на себе си. Разбира се, това не означава да не се движите. Леки упражнения и разходки са препоръчителни, за да се възстанови организмът по-бързо.

Как да увеличите двигателната си активност?

Ако усещате, че не успявате да намерите време, за да се раздвижите или често се случва да пропуснете тренировка, причината вероятно е в липсата на мотивация. Затова сме ви подготвили няколко лесни метода, които да ви помогнат да увеличите физическата си активност.
Ето ги и тях:
- Разхождайте се по-често – редовните разходки на свеж въздух имат безброй ползи за здравето ви. Кардио тренировката влияе положително на дихателната и сърдечно-съдовата система, укрепва мускулите и повишава доброто настроение. Също така намалява стреса и тревожността. Разходките не изискват специално оборудване, облекло или умения, а само малко време, приятна компания или хубава музика.
- Променете рутината си – ако ви остава време след сутрешното кафе, може да опитате да отделите няколко минутки за кратка кардио тренировка. Това ще ви зареди положително и ще ви помогне да бъдете още по-продуктивни през деня.
- Опитайте нов спорт – това може да са танци, плуване или пилатес реформър. За пилатес реформър ще са ви необходими само 40 минути два пъти седмично, за да забележите резултат. Той ще подобри гъвкавостта на тялото ви, докато укрепва мускулатурата, баланса и рефлексите ви и повишава координацията. Освен това пилатес реформър ще повишава ловкостта, силата и издръжливостта на тялото и мускулите ви.
- Опознайте ползите от спорта по-добре – за да се чувствате по-уверени и мотивирани, от полза е да се информирате за всичко, което може да ви даде спортът.
- Заменете колата с ходене – ако обикновено използвате кола или автобус в ежедневието си, опитайте да замените превозните средства с ходене. То ще ви поддържа по-активни и ще ви зарежда положително, без да ви претоварва.
Двигателната активност е ключът към по-добро качество на живот. Ако все пак не ви остава много време и сте уморени за дълги и тежки тренировки, ви препоръчваме да се доверите на Xbody и пилатес реформър тренировките в Social Studio. За тях ще са ви нужни само 30-40 минути, няколко пъти седмично, за да поддържате фигурата и здравето си.
ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ
Какви са ползите от редовната физическа активност?
Редовната физическа активност има значителни ползи за здравето. Тя подобрява сърдечната активност, укрепва мускулите и ставите и помага за поддържането на фигурата. Освен това, движението помага да се чувствате по-добре емоционално, което е от полза и за концентрацията на работното място.
Кои са най-често срещаните пречки, с които можем да се сблъскаме, когато започнем да спортуваме?
Едни от най-често срещаните са липсата на време, мотивация и желание. Те са повлияни от натовареното и забързано ежедневие, както и липсата на подкрепа и разбиране от близките.
До какво може да доведе заседналият начин на живот?
Когато не се движите достатъчно, това е предпоставка за развитието на редица здравословни проблеми – инсулинова резистентност, сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване и др. Не са изключени и депресивни състояния, тревожност и летаргия. Затова е важно да поддържате тонуса си с движение.